Sprawozdanie z wyjazdu edukacyjno – wychowawczego do Grecji   w dniach 7-14 września 2017 roku zawierającego program socjoterapeutyczny

Program został opracowany przez Zespół Interdyscyplinarny działający na terenie Gminy Przerośl we współpracy ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Domu Dziecka w Pawłówce,  Gminną Komisją ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Przerośli, Domem Dziecka w Pawłówce  oraz Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Przerośli

W dniu 7 września 2017 r.  grupa  dzieci i młodzieży z terenu Gminy Przerośl, w tym wychowankowie Domu Dziecka w Pawłówce wraz z kadrą wychowawczą którą stanowili w większości członkowie  Stowarzyszenia Przyjaciół Domu Dziecka w Pawłówce, w ramach akcji „Spełniamy marzenia dzieci”  wyruszyła do Grecji. Gmina Przerośl współpracuje od dwóch lat ze Stowarzyszeniem w realizacji tego typu przedsięwzięć   ukierunkowanych na socjoterapię młodego pokolenia. Dzięki takim akcjom dzieci  z terenu Gminy Przerośl mogą poznawać  otaczający je świat, poznawać inne kultury. W roku 2016 podobny wyjazd został zorganizowany do Pragi i Adrspaskich Skał w Czechach.  Takie działania mają na celu wyrównywanie szans młodych ludzi z terenów wiejskich, którzy mają ograniczony dostęp do szeroko rozumianych dóbr kultury.

Podczas przejazdu do Grecji oraz w drodze powrotnej uczestnicy wycieczki mieli możliwość zwiedzenia dwóch europejskich stolic tj. Budapesztu na Węgrzech oraz Belgradu w Serbii. Korzystając z okazji zwiedziliśmy twierdzę Kalemegdan, z której rozciąga się piękny widok na Sawę. Tam też znajduje się lokalne miejsce kultu – świątynia Świętej Petki.

W dniu 9 września br. dotarliśmy do Salonik. Pomimo zmęczenia udaliśmy się nad Morze Egejskie. Niektórzy z uczestników pierwszy raz w życiu zobaczyli morze z bliska i mieli możliwość korzystania z kąpieli w słonej wodzie. Po plażowaniu  zwiedziliśmy Bazylikę Świętego Dymitra i podziwialiśmy znakomicie zachowany Łuk Galeriusza. Nie pominęliśmy też słynnego pomnika Aleksandra Macedońskiego – jednego z najsłynniejszych władców świata starożytnego oraz pomnika Arystotelesa, którego – zgodnie z legendą – należy złapać za duży palec u nogi, by zapewnić sobie dar pięknego i mądrego wysławiania. Następnie udaliśmy się na rejs statkiem po morzu. Nocleg mieliśmy zapewniony w Hotelu Heaven, który zachwycił uczestników swoim standardem a przede wszystkim basenem, z którego dzieci i młodzież mogła korzystać do późnych godzin nocnych.

Kolejne  dni w Grecji wypełnione były zwiedzaniem zabytków starożytnych Aten, Olimpu oraz warsztatami w grupach. Jednym z punktów programu  był wyjazd do Meteorów. To  niezwykły masyw górski, gdzie znajdują się majestatyczne  monastyry. Miejsce to  jest wpisane na listę  dziedzictwa Unesco i jest to zdecydowanie jedno  z najbardziej fascynujących miejsc na świecie. Pojedyncze skały wznoszą się na ok. 540 metrów,  a na ich szczytach umiejscowiony jest zespół prawosławnych klasztorów (monastyrów). Podczas pobytu w Grecji zwiedziliśmy starożytny Korynt, mieliśmy możliwość zobaczenia także Kanału Korynckiego, zwiedziliśmy Mykeny, słynny amfiteatr Eoidauros oraz jedno z najpiękniejszych miast w Grecji – Nafplion. Ostatniego dnia pobytu mieliśmy możliwość zobaczenia Olimpu do którego prowadził wąwóz Epineas. Z relacji uczestników wyjazdu wynika, że ciężko im było rozstawać się z gościnną i przepiękną Grecją .

Pobyt w Grecji dostarczył nam wielu nowych umiejętności społecznych i edukacyjnych pozwolił poznać inny kraj z odmienną kulturą i obyczajami. Z sukcesem został zrealizowany program socjoterapeutyczny.

Podczas wyjazdu zwiedziliśmy wiele ciekawych miejsc a uczestnicy wycieczki mieli możliwość zobaczenia wielu miejsc, które znają tylko z lekcji historii lub sztuki, czy też z Internetu. Uśmiechnięte twarze dzieci oraz ich radość są najlepszym podsumowaniem programu wyjazdowego.

Z ewaluacji działań wiemy, że istnieje realna potrzeba kontynuacji tego typu przedsięwzięć w przyszłości.

 

Powiększ
  • A  A  A  A  
Kalendarz
Marzec 2024
P W Ś C P S N
« Paź    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031